freesubjects
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Emo - ce inseamna

In jos

Emo - ce inseamna Empty Emo - ce inseamna

Mesaj  fallen_angel Mier Feb 06, 2008 11:42 pm

ce inseamna emo?



Bunica mea imi povestea cum ca fiecare generatie are un specific al ei, un curent definitoriu. M-am uitat in urma si-am observat ca parintii generatiei mele au fost pe rand: hippioti si au scandat “flower power!”, rock and roll-eri si s-au imbracat cu pantaloni evazati, new age si si-au pus pampoane mari in par, tranceri si tot asa…

Dar, oare pe noi, generatia Cernobîl, ce-o sa ne caracterizeze atunci cand copiii nostri isi vor arunca privirea peste umar? *Emo – scurt istoric, foarte scurt
Curentul Emo a luat fiinta la inceputul anilor ’90, fiind una dintre multele ramificatii ale muzicii rock-hardcore. Incetul cu incetul celor care aderau la genul de muzica mai sus mentionat li s-a atribuit denumirea de “emo kids”. Un rol important in propagarea acestei notiuni l-au avut jurnalistii si in mod special postul de televiziune MTV. * Emo Kid – “semnalmente”
”Se imbraca exclusiv in negru, refuza orice urma de dragalasenie, sunt teribilisti si le place sa-si picteze unghiile in negru” - asa ar descrie una dintre sutele de definitii din The Urban Dictionary notiunea de Emo Kid. O alta definite spune ca emo kid-u` e o amestecatura intre un goth kid, un rock kid si un punk kid. Arata-mi ce fotografii iti plac, ca sa-ti spun cine esti!
Iata un mod simplu prin care iti poti da seama daca prietenul/prietena ta face parte din categoria emo - verifica-i albumul foto. In cazul in care majoritatea descriu muuuult negru, si-au ca subiect principal printese pline de sange, femei cu paru-n ochi si cu gura sangeranda, barbati cu fata putrezita si venele lasate lungi, nu mai este nici o umbra de dubiu - ai de-a face cu un emo kid. Cuvinte specifice: ura, dezemagire, moarte, sinucidere. Obiect preferat: lama. Varsta specifica acestui curent: intre 15 si 19 ani. (Dupa 20, le vine mintea la cap) Sa nu ma-ntelegeti gresit!
Nu exista om caruia sa nu i se fi pus vreodata o pata neagra pe celula cenusie, de i-a intunecat intreaga viziune asupra vietii. Insa, depinde de cat de intensa a fost si de cat de repede s-a “spalat”. Dar, nu va faceti griji, nimic din ceea ce-i lumesc nu cunoaste vesnicia! Nici macar tristetea! Si, ah, da, emo kidule, sa nu uit: bucura-te de ziua de azi, maine va fi mai rau!

Pai emo este de fapt un stil de viata.Termenul defineste anumite stari emotional(nefericire,singuratate,melancolie0dar mai este folosit si pentru a descrie un stil vestimenatr aparte.
De obicei emo sunt catalogati ca fiind ultimii oameni ai societatii,pe cand adevarul este exact opus parerii acestora.majoriattea emo sunt oameneni destepti,oamnei neintelesi,care din cauza invidiei si a prostiei umane siau pierdut prietenii si se simt dezamagiti.Totusi emo nu trebuie priviti ca ultima forma a societatii pentru ca in definitiv sunt si ei oameni.

CUM RECUNOSTI UN EMO??

Un emo poate fi recunoscut dupa stilul vestimentar aparte,caracterizat prin anumite tipuri de haine si accesorii.Un emo se imbraca deobicei in pantaloni luuuungi strimti,o bluza in dungi sau cu diferite imprimeuri ciudate(deobicei inchise la culoare).Folosesc genti de culori inchise,ochelari cu rama groasa si neagra,bratari din piele cu tinte si alte aplicatii din metal:inele,lanturi si muulte altele

acest stil la noi in romania tine doar de vestimentatie,...dar emo nu inseamna numai asta...caracterul diferit de celalalte persoane..si tristetea prin care aceste persoane emo si`o exprima, este un stil...un caracter aparte...de ce spunem uite e emo..unei persoaane acre se taie(la noi in romania)....ptr ca defapt emo inseamna tristete...ceva deosebit..dar noi incercam sa copiem...NU EXSTA PREa EMO ORIGINALI IN ROMANIA! .... tine minte ...emo nu in inseamna doar stilul de vestimentatie!!

deci se crede careva emo in afara de mn?
fallen_angel
fallen_angel
Novice
Novice

Mesaje : 107
Data de înscriere : 05/02/2008
Varsta : 30
Localizare : pierduta undeva in lumea mea

http://anime4ever.forumarena.com/

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum