freesubjects
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Genul de muzica preferat?

In jos

Ce gen de muzica asculti

Genul de muzica preferat? Vote_lcap50%Genul de muzica preferat? Vote_rcap 50% 
[ 2 ]
Genul de muzica preferat? Vote_lcap0%Genul de muzica preferat? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Genul de muzica preferat? Vote_lcap0%Genul de muzica preferat? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Genul de muzica preferat? Vote_lcap50%Genul de muzica preferat? Vote_rcap 50% 
[ 2 ]
Genul de muzica preferat? Vote_lcap0%Genul de muzica preferat? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Genul de muzica preferat? Vote_lcap0%Genul de muzica preferat? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Genul de muzica preferat? Vote_lcap0%Genul de muzica preferat? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Genul de muzica preferat? Vote_lcap0%Genul de muzica preferat? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
 
Total voturi : 4
 
 

Genul de muzica preferat? Empty Genul de muzica preferat?

Mesaj  fallen_angel Mier Feb 06, 2008 1:21 am

Cioran spunea : "In puritatea aeriana a muzicii, care atinge uneori o sublima gravitate melancolica, nu o data te simti usor, transparent si ingeresc. Ai atunci impresia ca tie, fiinta nemangaiata de a trai, iti cresc aripi ce te avanta intr-un zbor senin, cu surasuri discrete si voalate, cu eternitati de farmec eteric si de transparente dulci si mangaietoare. Este ca si cum ai evolua intr-o lume de rezonante transcendente si paradiziace. In orice om este ca potenta ceva ingeresc, daca n-ar fi decat regretul dupa o astfel de puritate si aspiratia dupa o vesnicie de seninatati. Muzica ne trezeste regretul de a nu fi ceea ce ar fi trebuit sa fim, iar magia ei ne incanta pentru o clipa transpunandu-ne in lumea noastra ideala, in lumea in care ar fi trebuit sa traim."

Asa ca sunt putin curioasa sa vad ce muzica "pura" asculta lumea de pe forum. Stiu ca nu sunt incluse toate genurile de muzica in chestionar, dar din pacate nu pot adauga foarte multe variante.

Eu am ales muzica rock: Nirvana, Scorpions, Metallica, My Chemical Romance, Linkin Park, Gree Day, Evanescence, Nightwish etc.

"Muzica este o arta moarta, atata vreme cat nu-i cantata."

Asadar ce muzica ascultati?
fallen_angel
fallen_angel
Novice
Novice

Mesaje : 107
Data de înscriere : 05/02/2008
Varsta : 30
Localizare : pierduta undeva in lumea mea

http://anime4ever.forumarena.com/

Sus In jos

Genul de muzica preferat? Empty Re: Genul de muzica preferat?

Mesaj  fallen_angel Mier Feb 06, 2008 1:28 am

Rock si alte variatiuni

Pe primul loc se situeaza rock-ul dincolo de orice dubiu. Am fost crescuta pe muzica asta (Queen, Ozzy, Beatles - not really rock, da' merge, rock'n'roll). Cand m-am facut mai "mare", desigur ca m-am avantat in chestii comerciale (Marlyn Manson, Linkin Park) dar am renuntat acum la multe dintre ele. In prezent ma axez mai mult pe balade, in general melodii cu un ritm bun. De asemenea, am inceput sa prind gustul pagan/folk/wiking metal-ului (Korpiklaani, Cruachan, Elvenking, Waylander).

Tot o achiztie "recenta" e J-rock-ul. Preponderent, ascult Gackt, Miyavi si, in rest, ma las pe mana altor oameni care asculta si imi trimit ce cred de cuvinta.

In privinta rock-ului romanesc, te contrazic, Kiyo, avem trupe foarte faine. Pasarea Colibri, Pheonix desigur ca raman geniile rock-ului romanesc, nu exista melodie de-a lor care sa nu fie faina. Dintre astia mai noi, ii scot ine videnta pe Kumm, Luna Amara, Trooper, AB4, Bucovina, Negura Bunget. Ca sa nu mai zic de toate trupele "marunte" aparute pe ici, pe colo, care fac cover-uri mai mult decat reusite si compun propriile melodii.

Ceea ce nu pot sa suport in muzica rock sunt melodiile pur pesimiste (emo, sau cum le-o zice) si marea majoritate a goth-ului (Evanescence, Nightwish). Just no. De asemenea, daca mai aud ceva de Avril, turbez. Cum dracu a ajuns fata asta de la "Complicated", care era cat-de-cat faina, la "Girlfriend"? In aceeasi categorie se inscrie Tokio Hotel.

In rest, ascult cu placere imensa muzica "experimental" (Cocorosie sunt un exemplu bun in acest sens), Jazz, muzica Clasica (Strauss ), muzica usoara veche (Seicaru, melodiile Cenaclului Flacara, cantece de munte, de betie) si singura mea obsesie in materie de pop: Mika.
fallen_angel
fallen_angel
Novice
Novice

Mesaje : 107
Data de înscriere : 05/02/2008
Varsta : 30
Localizare : pierduta undeva in lumea mea

http://anime4ever.forumarena.com/

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum