freesubjects
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

La medeleni

In jos

La medeleni Empty La medeleni

Mesaj  fallen_angel Mar Feb 05, 2008 9:54 pm

La medeleni este mult mai mult decat un roman de dragoste, este un roman despre viata. Personajele sunt impresionante. Fiecare din cele patru volume prezinta un capitol din viata. La Medeleni, este un roman extraordinar.
Nu stiu cum as putea exprima in cuvinte emotiile pe care le-am trait citind aceasta carte. Am fost surprinsa sa descopar copilaria, prietenia ce se transforma in dragoste, prima iubire, prima dezamagire, moartea -asa cum o percepi - copil fiind "mos Gheorge, de ce nu tragi din lulea?", confruntarea cu o dragoste imposibila, impresia ca invingi orice obstacol si caderea in gol, o boala incurabila, sinuciderea si iar despre dragoste si familie si prieteni. Doamne, amintindu-mi de cartea asta simt inca un fior in suflet.
Sunt carti pe care le citesti si le uiti si carti care iti raman pururea in suflet. La Medeleni e cu siguranta una care iti ramane in suflet.
Ionel Teodoreanu este un scriitor ce nu poate fi considerat "invechit" o data cu trecerea timpului, pentru ca temele atinse de el sunt teme ce mereu vor fi interesante.
Lorelei si Bal Mascat ^^ intradevar alte carti foarte bune care merita citite. Lorelei in special...
As putea vorbi la nesfarsit despre romanele lui Teodoreanu si asta pentru ca sunt carti pe care le-am recitit cu o deosebita placere de fiecare data...
fallen_angel
fallen_angel
Novice
Novice

Mesaje : 107
Data de înscriere : 05/02/2008
Varsta : 30
Localizare : pierduta undeva in lumea mea

http://anime4ever.forumarena.com/

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum