freesubjects
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Iron Maiden

In jos

Iron Maiden Empty Iron Maiden

Mesaj  fallen_angel Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Vreau sa stiu daca exista niste fani de Iron Maiden pe-aici...
Iron Maiden este un group de hard rock/heavy metal absolut senzational. L-am descoperit in urma cu vreo 2-3 ani si acuma sunt un adevarat fanatic de-al lor. Baietii sunt absolut legendari in lumea metalului, in aceasi categorie cu Ozzy Osbourne. Au scos nenumarate albumuri si au dat concerturi peste tot in lume, pina si in Rejkjavik, Islanda, acolo unde si-a intzarcat Dracul copiii ! Smile)
Asadar, este un grup nemaipomenit in categoria rock. Calitatea muzicii lor cu greu se mai intilneste in ziua de azi. Farmecul lor nu se limita doar la folosirea instrumentelor, care le folosesc foarte bine (in mai toate cintecele, adesea sunt riff-uri de ghitara de cinci minute si ceva !). Adevarata calitate a lui Iron Maiden este in versusrile lor. Asemenea versuri nu am mai intilnit la nici un alt grup. In loc sa scrie cintece cu mesaje subtile, greu de inteles, Maiden se remarca prin faptul ca versurile lor intotdeauna spun o poveste fascinanta. Cite grupuri din istorie au scris cintece despre Alexandru Macedon ? Uite Iron Maiden are cintece despre (intre altele): Alexandru Macedon (Alexander the Great), Genghis Khan, Al Doilea Razboi Mondial (Aces High, etc.), Invazia Vikingilor (Invaders), Phantom of the Opera, Murders in the Rue Morgue, Razboiul Crimean (The Trooper), legenda lui Icarus, Faraonii (Powerslave), Lord of the Flies, romanul "Brave New World", "Dune" de Frank Herbert (To Tame a Land) si prea multe altele ca sa le scriu aici ! Dupa cum vedeti, cintecele lor au intotdeauna un mesaj, sau o poveste, fie explicit sau implicit. Cand este vorba de calitatea si varietatea versurilor, putine grupuri pot sa se compare cu Iron Maiden.
Au un image mai "dark", avind ca mascota un mort-viu numit Eddie care apare pe toate discurile lor si adesea in niste scene infricosatoare. :ghost: Dar asta nu inseamna deloc ca Iron Maiden sunt un grup demonic sau satanist sau mai stiu eu ce alta porcarie !
Daca n-ati auzit niciodata un cantec de-al lor, va recomand cu caldura sa nu mai asteptati ! Pentru inceput v-asi recomanda acestea:
*Wasted Years
*Ghost of the Navigator
*Alexander the Great
*To Tame a Land
*Fear of the Dark
fallen_angel
fallen_angel
Novice
Novice

Mesaje : 107
Data de înscriere : 05/02/2008
Varsta : 30
Localizare : pierduta undeva in lumea mea

http://anime4ever.forumarena.com/

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum